Jdi na obsah Jdi na menu
 


14.4.09

Soud zakázal lékárně v Opavě jakékoliv proplácení poplatků

 

Už žádnou formou nesmí Slezská nemocnice v Opavě proplácet či hradit pacientům třicetikorunové poplatky ve své lékárně. Nemocnici, potažmo jejímu zřizovateli Moravskoslezskému kraji, to prostřednictvím předběžného opatření nařídil Krajský soud v Ostravě.

Dnes 14:40 - Opava
(Aktualizováno: 15:25 )

Žádost o předběžné opatření kvůli nekalé soutěži podal k soudu během tří týdnů už podruhé majitel opavské Lékárny U Salvatora. „Kraj se rozhodl, že první předběžné opatření obejde, proto jsem podal novou žádost,“ vysvětlil Hampel, jenž je i předsedou Grémia majitelů lékáren.

Po prvním předběžném opatření totiž Moravskoslezský kraj změnil v lékárně opavské nemocnice systém hrazení poplatků, a to tak, že zavedl takzvanou plzeňskou variantu. Ta spočívá v tom, že lidé v lékárně poplatky zaplatí, ale hned na místě vyplní žádost a prostřednictvím nemocnice ji pošlou na kraj. Ten následně bude lidem poplatky vracet.

Mluvčí krajského soudu Barbara Plchotová nechtěla poslední usnesení komentovat. „Do doby, než ho převezmou všechny zúčastněné strany,“ omluvila se.

Kraj bude rozhodnutí respektovat

Mluvčí Slezské nemocnice Daniel Svoboda potvrdil, že rozhodnutí soudu dostala nemocnice v úterý. „Žalovaný je povinen zdržet se jakéhokoli jednání, písemně, slovně, či jinými způsoby projevu, jehož cílem bude vrácení regulačního poplatku pacientům, který je jimi hrazen podle zákona v lékárně žalovaného, a to subjektem Moravskoslezský kraj,“ citoval z usnesení.

„Od okamžiku doručení předběžného opatření Moravskoslezskému kraji tak nebude možné ze strany kraje jakkoliv kompenzovat regulační poplatky hrazené v opavské lékárně,“ upozornil Svoboda.

Hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas (ČSSD) se divil, kde média vzala usnesení ostravského Krajského soudu, když na kraj ještě nedorazilo. „Vím ale, že soud už takto rozhodl, což budeme respektovat,“ slíbil. Že by ale kraj přehodnotil proplácení poplatků ve svých zdravotnických zařízeních, odmítl. „Věřím, že Sněmovna brzy zruší veškeré poplatky,“ řekl a dodal, že nechápe počínání lékárníka Hampela. „Tím, co dělá, bojuje proti pacientům, zatímco my jejich zájmy chráníme.“

 

Tálibán zabil milenecký pár, protože byl spolu na veřejnosti

 

Před mešitou v afghánské provincii Nimroz zastřelili milenecký pár, který se pokoušel utéci do Íránu, neboť jejich rodiče jim nechtěli povolit sňatek. Nemilosrdný verdikt vynesli tři duchovní v mešitě, kam byli milenci přivedeni. Trest byl hned poté vykonán - veřejně přímo před mešitou. O případu informoval v úterý guvernér Ghulam Dastagír Azad.

Radikálové z Tálibánu

FOTO: Mohammad Shoiab , Reuters

 

Dnes 12:51 - Kábul

Guvernér Azad uvedl, že 21letý muž a 19letá žena byli zastřeleni, protože místní náboženští vůdcové dospěli k závěru, že „urazili islám“.

Azad celý případ popsal BBC: „Svobodný mladý muž a svobodná dívka se milovali a chtěli se vzít, ale utekli, protože jim jejich rodiny nechtěly sňatek povolit.“

Na útěku do Íránu je ale sledovali radikálové napojení na Tálibán. Dvojice se proto vrátila do rodné vísky v odlehlé oblasti provincie, nad níž nemá žádnou moc centrální vláda. „Tři mullové z Tálibánu je přivedli do místní mešity a vydali fatvu, že musejí být oba zabiti. Veřejně je zastřelili  před mešitou,“ dopověděl smutný příběh velké lásky guvernér z provincie, kde má Tálibán silné pozice.

Podle něj měly obě rodiny vazby na Tálibán. Hnutí se ale k případu oficiálně nevyjádřilo. Vládlo v Afghánistánu v letech 1996 až 2001, kdy jej sesadili Američané. Tálibán prosazoval uplatnění tradičního islámského práva šaría, a to s maximální tvrdostí, co se trestů týká. Podle práva šaría nesezdaní muži a ženy spolu nesmějí mluvit nebo se na veřejnosti setkávat a ženám není povoleno opustit domov bez doprovodu mužského příbuzného.

 

Brněnský klub odmítá zaplatit policii za zásah proti fanouškům Baníku

 

Vedení fotbalového klubu 1. FC Brno odmítá zaplatit policii 80 000 korun za její únorový zásah na fotbalovém stadiónu proti rozvášněným fanouškům Baníku Ostrava. Řekl to v úterý sportovní ředitel brněnského klubu Radek Bělák.

Policisté zasahují proti fanouškům Baníku

FOTO: Igor Zehl, ČTK

 

Dnes 14:06 - Brno
(Aktualizováno: 14:55 )

Utkání Brna s Ostravou je vůbec prvním v historii, kdy policie vystavila fotbalovému klubu fakturu za to, že musela zjednat pořádek na jeho stadiónu. Podle sportovního ředitele brněnského klubu Radka Běláka nelze hovořit o žádné pokutě, kterou by brněnský klub za řádění chuligánů dostal.

Splnili jsme všechno, co jsme měli. Kdybychom naopak policii nezavolali, měli bychom z toho problém.Sportovní ředitel brněnského klubu Radek Bělák

„Policie nám poslala přípis, že chce uhradit náklady a my jsem jim taktéž dopisem odpověděli, že byl porušen zákon, v ničem jsem nepochybili a proto nic platit nebudeme,“ řekl Právu Bělák s tím, že běžný občan přece taky zásah policie neplatí, když je kupříkladu doma přepadem lupiči.

„Splnili jsme všechno, co jsme měli. Kdybychom naopak policii nezavolali, měli bychom z toho problém. Znovu opakuji, že policie je jediná síla, která je schopna s takovými výtržníky utkat. Vždyť po tom zásahu byli obvinění i odsouzení,“ dodal Bělák.

Policie zatím nehodlá na vzniklou situaci reagovat. „Bylo to naúčtováno a není pro nás důležité, kdo to zaplatí. Byl to precedens, důkladně jsme celou situaci, která vznikla před zápasem zanalyzovali a vyčíslili jsme náklady za zásah a to je hlavní,“ řekla jihomoravská policejní mluvčí Soňa Svobodová.

Pravidla platná od jara

Podle nových pravidel, která ministerstvo vnitra zavedlo od začátku jarní části letošního ročníku fotbalové ligy, zodpovídají za klid na hřišti pořadatelé. Policisté zasahují až na vyžádání ve chvíli, kdy situaci nezvládají. 

Utkání mezi Brnem a ostravským Baníkem bylo první, kde tato pravidla platila. Fanoušci Baníku způsobili svým chováním na hřišti velké problémy a pořadatelům musela nakonec vypomoci pořádková jednotka policie. 

Policejní sbor následně zásah mužů zákona vyhodnotil a rozhodl, že brněnský klub musí policejní zásah uhradit. Práce policistů byla spočítána na 80 tisíc korun. 

Video

 

Střední Itálii postihlo další zemětřesení, otřesů už bylo 10 000

 

Italský region Abruzzo v pondělí večer postihly další otřesy, které dosáhly síly 5 stupňů Richterovy škály. Od minulého pondělí, kdy oblast zpustošilo zemětřesení, bylo v oblasti zaznamenáno na 10 000 následných otřesů, z nichž tisíc bylo citelných, protože přesáhly 2,5 stupně Richtera, některé ale dosahovaly síly až pěti stupňů. Třetina domů v oblasti je neobyvatelná.

Hodiny na věži kostela v Aquile se zastavil v 03:32 hodin.

FOTO: ČTK/AP

 

Dnes 14:26 - Řím

Následné otřesy se na tragédii výrazně podepsaly. První otřesy, které podle různých zdrojů měly sílu 5,8 nebo 6,3 stupně, přežily historické budovy se silnými zdmi. Následné otřesy ale už nevydržely a zhroutily se jako novostavby z poválečné éry.

V nejvíce postižené padesátitisícové Aquile, která je správním střediskem kraje, je zničena polovina budov, píše list Corriere della Sera. Deník La Stampa píše, že jedna pětina budov, které by bylo možné opět užívat k bydlení, musí projít podle expertíz statiků částečnými opravami, než budou předány uživatelům.

Statici však stihli zkontrolovat jen 1000 z 10 000 budov poškozených při zemětřesení. Do doby, než vyřknou svůj verdikt, musejí ve stanových městech žít i lidé, jejichž domovy zemětřesení ušetřilo. Ve stanových městech žije celkem 25 000 lidí, střechu nad hlavou jich ztratilo na 40 000.

Hrozí i nezaměstnanost, chybí peníze

Podle prvních odhadů stavebních specialistů je zřejmé, že nebude možné využívat většinu průmyslových provozů, obchodů ani úřadů. O práci tak v nadcházejících měsících přijde v regionu Abruzzo kolem 30 000 lidí.